Texas high school football playoff results

BI-DISTRICT

CLASS 5A Division I

Region I

Arlington Bowie 49, Keller Central 3

EP El Dorado 34, Odessa Permian 33

EP Franklin 34, San Angelo Central 14

Mansfield 41, Killeen 21

Southlake Carroll 65, Arlington Martin 7

Region II

Allen 63, Richardson 14

Austin Bowie 27, Round Rock 13

Dallas Skyline 35, Plano 14

Mesquite 50, Sachse 28

Round Rock Westwood 31, Del Valle 10

Spring Westfield 77, Conroe 7

The Woodlands 66, Klein Collins 42

Region III

Alief Elsik 38, Cypress Falls 10

Alief Taylor 28, Cypress Fairbanks 7

Deer Park 24, Pearland 10

Galena Park North Shore 48, Pasadena Dobie 7

Houston Lamar 36, Katy Seven Lakes 33

Region IV

Harlingen 41, McAllen Memorial 20

Laredo Alexander 35, Donna 24

Mission Sharyland 72, Laredo United 30

SA East Central 35, SA Northside Clark 31

SA Madison 37, SA Wagner 21

CLASS 5A Division II

Region I

Arlington Lamar 37, Justin Northwest 30

Hewitt Midway 31, Midlothian 24

Region II

A&M Consolidated 42, Klein 24

Austin Westlake 33, Pflugerville Hendrickson 13

Dallas Jesuit 45, McKinney Boyd 10

Lufkin 35, Spring Dekaney 20

Pflugerville 23, Lake Travis 20

Plano West 42, Richardson Lake Highlands 35

South Garland 31, Rockwall-Heath 27

Region III

Fort Bend Dulles 42, Clute Brazoswood 34

Houston Langham Creek 38, Aldine Eisenhower 21

Houston Memorial 38, Houston Westside 14

Katy 77, Houston Westbury 7

Region IV

Cibolo Steele 49, Northside Marshall 17

Brownsville Memorial 21, Weslaco East 18

Harlingen South 41, McAllen Rowe 21

SA Northside Brandeis 66, CC King 14

SA Roosevelt 41, New Braunfels 7

Smithson Valley 21, SA Reagan 14

CLASS 4A Division I

Region I

Aledo 45, Cleburne 7

Amarillo 57, Lubbock 14

Crowley 34, Granbury 10

Denton Guyer 42, Saginaw 14

EP Andress 30, Del Valle 14

Lubbock Monterey 38, Amarillo Palo Duro 16

N. Richland Hills Birdville 55, Azle 45

Region II

Dallas Kimball 38, Dallas Adams 13

Dallas Samuell 35, Dallas Adamson 14

Frisco 21, Dallas Highland Park 20

Frisco Centennial 33, West Mesquite 25

Red Oak 58, Corsicana 20

Sherman 40, Texarkana Texas 23

Wylie 45, Mount Pleasant 21

Region III

Angleton 48, Friendswood 41

Dawson 28, Richmond Foster 14

Georgetown 44, Magnolia West 18

Houston Stratford 56, Houston Waltrip 14

Humble Summer Creek 51, Vidor 27

Pflugerville Connally 33, Montgomery 8

Tomball 47, Houston Reagan 14

Region IV

Buda Hays 60, SA Highlands 7

CC Flour Bluff 49, Mission Memorial 37

CC Ray 36, Mission 30

Leander 35, Austin LBJ 13

Leander Rouse 59, Austin McCallum 27

SA Harlandale 35, Victoria East 26

CLASS 4A Division II

Region I

Clint Horizon 62, EP Bowie 18

EP Burges 47, Canutillo 28

FW Southwest 7, Everman 0

Hereford 34, Canyon Randall 31

Lake Dallas 20, FW Boswell 0

Waco 42, FW Wyatt 20

Wolfforth Frenship 45, Canyon 23

Region II

Dallas Carter 19, Dallas Wilson 7

Dallas Lincoln 17, Dallas South Oak Cliff 16

Lancaster 34, Jacksonville 2

Lucas Lovejoy 40, Hallsville 13

Mesquite Poteet 50, Little Elm 14

Prosper 26, Forney 14

Whitehouse 42, Ennis 32

Wylie East 70, Sulphur Springs 33

Region III

Barbers Hill 31, Livingston 0

Elgin 44, Brenham 30

Fort Bend Marshall 56, Houston Sharpstown 12

Manor 47, Huntsville 21

Rosenberg Terry 37, Baytown Goose Creek 35

Texas City 58, Rosenberg Lamar 17

Region IV

Alice 31, Mercedes 15

CC Calallen 27, Castroville Medina Valley 14

Cedar Park 65, Austin Crockett 7

Cedar Park Vista Ridge 82, Austin William Travis 0

Edcouch-Elsa 35, CC Miller 3

Port Lavaca Calhoun 48, Floresville 21

SA Northside Brennan 42, Boerne Champion 24

CLASS 3A Division I

Region I

Kennedale 68, Burkburnett 0

Stephenville 56, Burnet 27

Wylie 49, Clint Mountain View 21

Region II

Gainesville 66, Frisco Lone Star 28

Kilgore 42, Athens 7

Region III

Carthage 30, Palestine 27

Silsbee 54, Huffman Hargrave 21

Stafford 42, Houston Yates 20

Taylor 17, Waco La Vega 14

Region IV

El Campo 35, La Grange 21

Kingsville King 58, Hidalgo 41

Ingleside 62, Carrizo Springs 0

Somerset 49, Boerne 6

CLASS 3A Division II

Region I

Gatesville 48, Alvarado 28

Glen Rose 14, Brownwood 10

Graham 44, Lake Worth 7

Midland Greenwood 51, Clint 0

Monahans 58, Pecos 7

Shallowater 41, Dalhart 13

Vernon 55, Springtown 28

Region II

Argyle 45, Bridgeport 0

Atlanta 72, Wills Point 32

Princeton 28, Ferris 21

Region III

Coldspring-Oakhurst 47, Bridge City 7

Fairfield 21, Center 17

Jasper 58, Groesbeck 28

Lorena 36, Rockdale 22

West Columbia 33, Houston Kashmere 6

West Orange-Stark 57, Cleveland 0

Region IV

Bellville 34, Cuero 13

Geronimo Navarro 76, Pleasanton 49

Orange Grove 49, Devine 0

Port Isabel 40, Lyford 20

Raymondville 52, La Feria 36

Sinton 53, Lytle 16

Wimberley 20, La Vernia 0

CLASS 2A Division I

Region I

Bangs 27, Breckenridge 19

Bushland 35, Brownfield 22

Merkel 20, Comfort 0

Muleshoe 47, Denver City 22

Region II

Boyd 21, Farmersville 15

Commerce 32, Whitesboro 13

Daingerfield 58, Malakoff 0

Eustace 28, Redwater 22

Region III

Godley 37, Trinity 0

Hearne 43, New Waverly 7

White Oak 52, Anahuac 15

Region IV

Edna 14, Lago Vista 13

Hempstead 47, McGregor 14

Marion 34, Aransas Pass 28

CLASS 2A Division II

Region I

Sonora 35, Ballinger 10

Region II

Cooper 44, Leonard 22

Jacksboro 28, Blooming Grove 13

Tolar 23, Holliday 20, OT

Region III

Crawford 27, Corrigan-Camden 26, OT

Region IV

Banquete 51, Dilley 18

Blanco 47, Danbury 21

Poth 62, Taft 26

CLASS 1A Division I

Region I

Anson 35, Windthorst 28

Panhandle 27, New Deal 26

Quanah 41, Forsan 6

Region II

Cayuga 28, San Saba 21, OT

Hico 46, Kerens 0

Wolfe City 29, Collinsville 14

Region III

Alto 35, Harleton 9

Region IV

Ganado 55, Ben Bolt 35

Ozona 41, Holland 21

Thorndale 54, Brackett 22

Three Rivers 68, Santa Maria 6

CLASS 1A Division II

Region I

Bovina 21, Ralls 0

Sudan 42, Crosbyton 14

Region II

Iraan 35, Bronte 14

Muenster 49, Cross Plains 0

Region III

Bremond 47, Evadale 6

Frost 28, Detroit 14

Region IV

Runge 22, Granger 0

SIX-MAN Division I

Region I

Borden County 60, Meadow 8

Lenorah Grady 80, Ropesville Ropes 56

Petersburg 61, Miami 38

Region II

Ira 52, Crowell 43

Rankin 78, Sterling City 30

Throckmorton 64, Rotan 16

Region III

Blum 58, Saint Jo 20

Santa Anna 61, Lingleville 16

Savoy 34, Walnut Springs 26

Region IV

Abbott 66, Coolidge 0

Leverett's Chapel 50, Apple Springs 44

Oakwood 110, Ladonia Fannindel 65

SIX-MAN Division II

Region I

Amherst 58, Lorenzo 0

Follett 52, Groom 7

Matador Motley County 86, Lefors 41

New Home 67, Whitharral 22

Region II

Balmorhea 66, Welch Dawson 30

Grandfalls-Royalty 54, Loop 6

Loraine 49, Blackwell 22

Region III

Aspermont 51, Northside 6

Jayton 77, Chillicothe 58

Newcastle 94, Sidney 48

Region IV

Cherokee 67, Blanket 54

Jonesboro 116, Trinidad 80

Milford 54, Cranfills Gap 6

Richland Springs 68, Oglesby 0

TAPPS 11 Man

Division I

Austin St. Michael 58, Dallas Bishop Dunne 28

FW Nolan 41, EP Cathedral 8

Houston St. Thomas 49, SA St. Anthony 0

Plano Prestonwood 49, Tomball Concordia 7

Division II

Dallas Christian 38, Arlington Grace Prep 6

Dallas Parish Episcopal 73, Waco Reicher 42

Fort Worth Christian 35, Tyler Grace Community 34, OT

Houston Northland Christian 48, Austin Hyde Park 7

Houston Second Baptist 58, Austin Regents 14

Midland Christian 44, Bullard Brook Hill 3

Division III

Colleyville Covenant 14, Muenster Sacred Heart 7

Dallas First Baptist 45, Lubbock Christian 14

Frisco Legacy Christian 42, Garland Christian 28

FW Lake Country 21, Bryan Brazos Christian 14

Hallettsville Sacred Heart 41, FW Calvary 7

League City Bay Area 52, McKinney Christian 14

Marble Falls Faith 46, Cypress Community Christian 21

Shiner St. Paul 44, Temple Central Texas 6

TAPPS 6 Man

Division I

Abilene Christian 72, Watauga Harvest 24

Division II

EP Jesus Chapel def. McKinney Cornerstone Christian Academy, forfeit

Fredericksburg Heritage 56, Alvin Living Stones 7

Granbury Happy Hill 59, Lubbock Kingdom Prep 12

Heath Fulton 70, SA Town East Christian 53

Seguin Lifegate 83, Houston Texas Christian 8

WF Notre Dame def. Plainview Christian, forfeit

© 2012 Times Record News. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

  • Discuss
  • Print

Comments » 0

Be the first to post a comment!

Want to participate in the conversation? Become a subscriber today. Subscribers can read and comment on any story, anytime. Non-subscribers will only be able to view comments on select stories.

1TRN Videos

Player of the Week


See the results without voting | Poll archive



Season leaders

Passing:

1. Ben Davis, Graham (2,690Yds, 28TDs)
2. Chase London, Rider (2,389Yds, 28TDs)
3. Taylor Thomas, Olney (2,303Yds, 11TDs)
4. Zach Barton, Seymour (2,036Yds, 31TDs)


Rushing:

1. D. J. Thomas, Jacksboro (1,488Yds, 20TDs)
2. Cedric Battle, Hirschi (1,323Yds, 19TDs)
3. Michael Bishop, Electra (1,281Yds, 17TDs)
4. Marquis Askew, Burkburnett (1,254Yds, 8TDs)


Receiving:

1. Davon Allison, Rider (1,366Yds, 14TDs)
2. Bryce Reeves, Graham (1,043Yds, 11TDs)
3. Mike Clark, Olney (910Yds, 5TDs)
4. Dalton Jackson, City View (675Yds, 7TDs)
5. Cody Adams, Seymour (670Yds, 8TDs)


>> See complete stats


Tackles:

1. Zack Ballard, Olney (201)
2. Brady Brunson, Burkburnett (152)
3. Corey Luster, Vernon (135)
4. Gage Robinson, Bowie (132)
5. Elijah Hull, Hirschi (125)
6. Marcus Leija, Quanah (122)
7. Tristan Sherman, Holliday (113)
8. Garrett Johnson, Jacksboro (112)
9. Austin Martinez, Quanah (112)


Sacks:

1. Justin Silva, City View (10)
2. Treston Shepherd, Seymour (7)
3. Daytona Politakis, Nocona (7)
4. Kevin Stallcup, Bowie (7)
5. Cody Fletcher, Henrietta (7)
6. Garrett Johnson, Jacksboro (9)
7. Baltazar Castro, Seymour (6)
8. Logan Carter, Henrietta (6)
9. Tristan Willard, Nocona (6)


Interceptions:

1. David Stretcher, Jacksboro (6)
2. Brad Slade, Bowie (5)
3. Jay Ward, Bowie (5)
4. Hagen Hughes, Graham (5)
5. Mikey Feeze, Graham (4)


>> See complete stats


Passing:

1. Mitchell Parsley, Crowell (1,708Yds, 30TDs)
2. Cody McElroy, Notre Dame (1,677Yds, 33TDs)
3. Bryson Oliver, Throckmorton (1,286Yds, 27TDs)
4. Tyler Mays, Newcastle (922Yds, 18TDs)


Rushing:

1. Cody McElroy, Notre Dame (1,579Yds, 35TDs)
2. Trinity Haggard, Throckmorton (1,326Yds, 21TDs)
3. Aaron Baker, W. Christian (1,320Yds, 20TDs)
4. Chris Lewis, Knox City (1,214Yds, 19TDs)


Receiving:

1. William Hogan, Crowell (422Yds, 13TDs)
2. Nathan Wilson, Newcastle (419Yds, 8TDs)
3. Hayden Farquhar, Throckmorton (413Yds, 10TDs)
4. Michael Fantini, Notre Dame (410Yds, 4TDs)
5. Nathan Riley, Throckmorton (369Yds, 8TDs)

>> See complete stats


Team Pages

Game Night

Features